Aktualności

Rusza sezon turystyczny 2014

Po latach przerwy, sezon turystyczny na Kurpiach znów jest hucznie otwierany. W tym roku organizatorzy – Kurpiowska Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie EKOMENA – przygotowali mnóstwo atrakcji.

Na imprezę zapraszamy wszystkich amatorów turystyki. Będą rajdy rowerowe, spływy kajakowe (Narwią i Omulwią) oraz historyczny rajd pieszy. W regatach kajakowych pomiędzy mostami będą rywalizować samorządowcy, a w Karczmie Kurpiowskiej Ostoja czeka mnóstwo atrakcji i koncertów. Wystąpią ostrołęccy seniorzy, wokaliści Klubu OCZKO, a wieczorem zagrają Mechanicy Shanty oraz Grupa Wolna Bukowina.

Program imprezy
8.30 – 10:40 – rejestracja uczestników spływów kajakowych i rajdów rowerowych (Park Wodny Aquarium, ul. Witosa 3) – zapisy na www.ekomena.org.pl
11.00 – zwiedzanie Mauzoleum przy Fortach (bezpłatne dla uczestników rajdu pieszego)
12.00 – Forty Bema: start rajdu historycznego z przewodnikiem
12.00 – scena przy Karczmie Ostoja: Plenerowy Przegląd Klubów Seniora z Ostrołęki
Teren Karczmy OSTOJA: Jarmark Staroci,
15.00 – plaża miejska: regaty między mostami
Karczma OSTOJA: UROCZYSTE OTWARCIE IMPREZY I START SEZONU TURYSTYCZNEGO 2014 i ciąg dalszy koncertów (wokaliści Studia Piosenki Klubu OCZKO), prowadzenie Piotr Grzyb
Imprezy towarzyszące: zabawy dla dzieci prowadzone przez ZHP Ostrołęka, zawody drużynowe: bicie jaj cepem, bieg na nartach i cygarach, cięcie bali piłą, przeciąganie liny oraz Konkurs grillowania
18.30 – KONCERTY:
Mechanicy Shanty
Wolna Grupa Bukowina

Rajd rowerowy:
Przygotowane zostały przygotowane dla mniej i bardziej doświadczonych rowerzystów. Wszystkie trasy mają w programie przepłynięcie przez Narew promem w Teodorowie, poznanie wspaniałych przyrodniczo łęgów nadnarwiańskich na terenie gminy Lelis, dotarcie do Izby Regionalnej w Lelisie oraz zakończenie trasy na terenie Karczmy Ostoja.
Trasy wybrane zostały tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo rowerzystów.
Trasa rodzinna (przede wszystkim dla rodzin z dziećmi od lat 10) rozpoczyna się w Teodorowie. Ci, którzy ją wybiorą, zostaną przewiezieni z punktu startowego. Na całej trasie uczestnikom będzie towarzyszył samochód zabezpieczający, którym organizatorzy będą mogli – w razie konieczności – podwieźć uczestników i ich rowery.
Trasa zasadnicza swój start ma przy Parku Wodnym Aquarium. Będzie liczyła około 50 km i wiodła do promu w Teodorowie i dalej do Lelisa oraz Ostoi.
Trasa dla „wyczynowców” – start Aquapark, obowiązkowo prom w Teodorowie i zakończenie w Ostoi (szacowana długość trasy to 80-100 km ).
Mapki ze szczegółowym opisem tras uczestnicy otrzymają na starcie. Zapisy na www.ekomena.org.pl.

Spływy kajakowe :
Przygotowaliśmy spływy Omulwią i Narwią. Ten pierwszy rozpocznie się w Przystani i zakończy w dawnym Majątku Omulew, który należy do rodziny Wojciechowskich (przy ul. Warszawskiej). Natomiast na Narwi kajaki zostaną zwodowane „na Rogalu” koło Laskowca. Kajakarze wpłyną także na starorzecze – to niewątpliwa atrakcja i rzadka okazja. Spływy zakończy się na plaży miejskiej. Organizatorzy przygotowali po 15 kajaków na każdy ze spływów. Zapisy na www.ekomena.org.pl.

Historyczny rajd pieszy
Rajd poprowadzi Tadeusz Żebrowski – znany w Ostrołęce miłośnik historii i turystyki. Wędrówka rozpocznie się w Mauzoleum na Fortach Bema (zwiedzanie bezpłatne). Zapisy przyjmowane są drogą elektroniczną (e-mail: ekomena@o2.pl) oraz w dniu rajdu przed Parkiem Wodnym Aquarium. Wszyscy, którzy przyjdą pod Park Wodny zostaną zawiezieni do Mauzoleum. Na start rajdu można dotrzeć samodzielnie. Trasa pieszej wędrówki liczyć będzie kilka kilometrów.

Galeria zdjęć

 

Kalendarz imprez