Warto zobaczyć

Muzeum Brata Zenona Żebrowskiego

Założone w 2002 roku w starej, drewnianej plebani przez miejscowego proboszcza. W jednej izbie zgromadzono pamiątki po bracie Zenonie - zdjęcia i przedmioty osobiste oraz japońskie przedmioty codziennego użytku, m.in. kimona.  W trzech innych znalazło się wyposażenie kurpiowskich domów, stroje ludowe oraz przykłady rękodzieła ludowego.

Muzeum najlepiej zwiedzać w niedzielę po Mszach świętych lub po wcześniejszym umówieniu z proboszczem parafii w Czarni - tel. 29 772 70 12

 

Kim był Brat Zenon?

Zeno od japońskiego słowa zennō - wszechmocny

Urodził się pod koniec XIX w. we wsi Surowe, koło Czarni. Wstąpił do zakonu franciszkanów w Grodnie w 1925 r. Uczestniczył w wydawaniu „Rycerza Niepokalanej", kierował budową klasztoru w Niepokalanowie. W 1930 r. wraz z Maksymilianem Kolbem wyjechał na misje do Japonii. Kolbe wrócił do Polski, a Żebrowski został w Nagasaki. Po wybuchu bomby atomowej w Nagasaki zajął się budowaniem sierocińców dla japońskich dzieci i zakładaniem osiedli dla bezdomnych, tzw. miast mrówek. Jego działalność zauważył cesarz Japonii Hirohito. W 1969 został odznaczony przez cesarza Orderem Świętego Skarbu IV klasy. Japońskie linie kolejowe podarowały mu dożywotni bilet, dzięki któremu zakonnik mógł bezpłatnie podróżować po kraju i nieść pomoc. U podnóża świętej góry Fudżi wzniesiono jego pomnik. Na podstawie jego życiorysu w 1998 roku zrealizowano film animowany zatytułowany Zeno kagirinaki ai ni (Brat Zeno - bezgraniczna miłość), a w 2004 w tokijskim teatrze premierę miał musical poświęcony życiu zakonnika.

 

Galeria zdjęć

 

Lokalizacja

Kalendarz imprez