Warto zobaczyć

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Zbiory Muzeum liczą obecnie ponad 14 tys. muzealiów i 7 tys. zgromadzonych w muzealnej bibliotece książek. Tworzono je poprzez zakupy w desach i antykwariatach, na aukcjach, pozyskiwano od osób prywatnych. Część stanowią przekazy od instytucji i dary od lokalnej społeczności.

Poza zwykłą dla muzeów działalnością wystawienniczą (sześć wystaw stałych i zmieniane co kwartał wystawy czasowe) Muzeum Kultury Kurpiowskiej prowadzi również działalność edukacyjną. Organizowane od kilkunastu lat lekcje i warsztaty muzealne cieszą się dużym, a przy tym rosnącym z roku na rok, zainteresowaniem. Tematyka oferty edukacyjnej nawiązuje do prezentowanych akurat wystaw czasowych lub - jak w przypadku zajęć etnograficznych i historycznych -jest aktualna przez cały rok.

Od kilku lat Muzeum jest także organizatorem widowiska historycznego „Bitwa pod Ostrołęką 26 maja 1831 roku”. Kilkaset osób z całej Europy, w mundurach z epoki, odtwarza dla zgromadzonej publiczności fragmenty drugiej co do wielkości batalii powstania listopadowego. We wrześniu 2007 roku, z okazji okrągłej dwusetnej rocznicy, Muzeum postanowiło przygotować inscenizację innej, ważnej dla dziejów Ostrołęki bitwy. Mowa o lutym 1807 roku, kiedy to wojska napoleońskie i rosyjskie stoczyły pod Ostrołęką bitwę, dzięki której nazwa miasta trafiła na Łuk Triumfalny w Paryżu.

Galeria zdjęć

 

Lokalizacja

Kalendarz imprez